CO JE ŠIKANA?

Šikana znamená, že je někdo opakovaně k druhému zlý nebo mu schválně ubližuje. Šikanování může potkat každého, v jakémkoliv věku. Může k němu docházet ve škole, na hřišti, doma nebo přes internet. Může to znamenat, že do Tebe někdo strká, bije Tě, škádlí Tě, bere Ti věci, nadává Ti nebo Tě pomlouvá a ponižuje, protože se chováš nebo vypadáš jinak. Šikana není OK. Když Tě někdo šikanuje, není to Tvoje vina.

Co můžu udělat?

Řekni někomu o tom, co se děje

Nikdo by nikdy neměl tiše trpět šikanováním. Hned o tom řekni někomu, komu důvěřuješ, může to být třeba někdo z kamarádů nebo učitelů, výchovný poradce nebo dospělý, kterému se můžeš svěřit. Nejsi na to sám/sama, a jestli Tě někdo šikanuje nebo sis všiml/a, že je někdo jiný šikanovaný, je důležité to někomu říct.

PŘEČTI SI VÍC

Zachovej se kamarádsky

Ten, kdo je šikanován, ale i ten, kdo sám šikanuje druhé, potřebuje kamaráda, který může pomoct. Vytvoř příležitosti k tomu, abys byl/a ke všem kamarádský/kamarádská.

PŘEČTI SI VÍC

Najdi v sobě statečnost a neboj se promluvit

Věř si a dodej svým kamarádům sebevědomí, aby se i oni postavili šikaně a snažili se jí zabránit, ať už se děje Tobě, nebo druhým. To, že o tom budeš mluvit, neznamená, že donášíš nebo žaluješ. Tím, že někomu pomáháš, děláš dobrý skutek. Můžeš si myslet, že šikana je vlastně jen trocha legrace, ale děti, které jsou šikanované, mají strach a trpí. Pokud se něčím trápíš nebo Tě něco rozčílilo, promluv si s někým, raději než aby sis vylíval zlost na druhých.

PŘEČTI SI VÍC

KODEX KÁMOŠŮ

01

Řekni někomu o tom, co se děje

02

V první řadě bys měl/a být svým vlastním nejlepším přítelem. Chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl/a, aby se chovali oni k tobě.

03

Chovej se laskavě a ohleduplně, nekritizuj ostatní. Každý potřebuje kamaráda.

04

Buď spravedlivý/spravedlivá a spolehlivý/spolehlivá.

05

Buď věrný/věrná a zastaň se druhých, když to potřebují.

06

Když uděláš chybu, buď odvážný/odvážná a neboj se říct „promiň“.

07

Když se zrovna někomu nedaří, nabídni mu podporu a pomoc.

08

Užívej si zábavy se svými kamarády a přizvi ostatní, ať si užívají s vámi!

DALŠÍ INFORMACE A KAM SE OBRÁTIT O POMOC

Pokud se chceš o šikaně dozvědět víc nebo pokud potřebuješ teď hned pomoc, podporu nebo radu, navštiv stránky Linky bezpečí na www.linkabezpeci.cz nebo můžeš vždy volat na číslo 116 111 a promluvit si s někým, kdo si Tě vyslechne a pomůže ti.

HomeCO JE ŠIKANA?CO MŮŽU UDĚLAT?SLEDUJ VIDEOKODEX KÁMOŠŮKAM SE OBRÁTIT O POMOC